حذف سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ۹۸

1398/4/14

1648
0

حذف سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 98، از کنکور 96 جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و رزمنگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جنگ و همسر و فرزندانشان نیز شامل سهمیه ایثارگران شدند. اما سهمیه آن ها 5 درصدی است یعنی 5 درصد ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل را به خود اختصاص می دهند. برای اطلاع از جزییات حذف سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ۹۸ به ادامه مطلب بروید.حذف سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 98 ، معمولا در مدت زمانی که داوطلبان به انجام انتخاب رشته مشغول هستند ، یکی از مهمترین سوالاتی که برایشان مطرح می شود ، آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد می باشد. اما یکی از سهمیه هایی که در زمان انتخاب رشته ذهن داوطلبان را به خود درگیر کرده است آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 98 می باشد و اینکه منظور از سهمیه 5 درصد ایثارگران چیست :

 پاسخ  این سوال این است  که سهیه 5 درصدی ایثارگران به فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. بنابراین 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند و در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد.

از کنکور 96 جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و رزمنگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جنگ و همسر و فرزندانشان نیز شامل سهمیه ایثارگران شدند. اما سهمیه آن ها 5 درصدی است یعنی 5 درصد ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل را به خود اختصاص می دهند. و همانند سهمیه ایثارگران 25 درصد جزء سهمیه های موجود در کنکور سراسری برای پذیرش در هر کد رشته محل می بایست حد اقل 70 درصد نمره نهایی آخرین رتبه قبولی با سهمیه آزاد آن کد رشته محل را کسب نمایند و در صورتی که سهمیه 25 درصدی دانشگاه با دارندگان این سهمیه پر نشود اولویت پذیرش با دارندگان سهمیه 5 درصدی برای پر کردن این ظرفیت می باشد. در مصوبه دی ماه ۹۵ تصویب شد که همسران و فرزندان کلیه جانبازان زیر ۲۵ درصد و یا همسران و فرزندان رزمندگانی که حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه های حق علیه باطل داشته اند همانطور که در مقاله سهمیه های موثر در کنکور سراسری اشاره کردیم در سال های گذشته سهمیه ایثارگران تنها مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای ۲۵% بود اما در سال ۹۶ برای اولین بار در تاریخ کنکور سراسری سهمیه ای برای خانواده های جانبازان زیر ۲۵% در نظر گرفته شده است که این سهمیه مشترک با خانواده های رزمندگانی است که حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته باشند. چنانچه ظرفیت سهمیه 25 درصدی تکمیل نشود ، اولویت بعدی تکمیل این ظرفیت با داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران و در مرحله بعدی با داوطلبانی است که دارای سهمیه مناطق می باشند. 

پاسخ به سوالات داوطلبان در خصوص سهمیه 5 درصدی ایثارگران
1) سهمیه 5 درصدی ایثارگران متعلق به چه کسانی است؟

پاسخ1): سهمیه ایثارگران به جانبازان ، همسر و فرزندان جانبازان با جانباز زیر 25 درصد تعلق می گیرد و این افراد تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند.

2) سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد؟

پاسخ 2):در صورتی که داوطلبان سهمیه ایثارگران (5 درصدی و 25 درصدی) 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند و آن رشته ظرفیت پذیرش داشته باشد ، قبول می شوند.

3) ظرفیت پذیرش برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی چه میزان است؟

پاسخ 3):ظرفیت در نظر گرفته شده برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی ، یک پنجم ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.

4) سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در میزان شهریه دارد؟

پاسخ 4):برای مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران حداقل 30 درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور و دیگر دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هستند ، تعلق خواهد گرفت.

5) مازاد ظرفیت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

پاسخ 5):در صورت عدم تکمیل ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد آزادگان و شهدا ، مازاد ظرفیت به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. با توجه به اینکه معمولا تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران ، کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری می باشد ، بنابراین امسال ظرفیت مازادی که به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران اختصاص پیدا می کرد به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران (به همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگانی که سابقه حضور در جبهه به مدت شش ماه را دارند) تعلق خواهد گرفت.
چه زمانی باید برای تکمیل فرم تقاضانامه سهمیه 5 درصدی ایثارگران اقدام کنیم؟
توجه داشته باشید که اعمال تاثیر سهمیه پس از بررسی و تایید از سوی ارگان ذیربط صورت خواهد گرفت. بنابراین در صورت تایید و اعمال سهمیه ، باید از درج سهمیه ایثارگران در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری و یا در کارنامه کنکور سراسری مطمئن شوید در غیر این صورت تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد اعمال نخواهد شد. در رابطه با زمان تکمیل فرم تقاضانامه سهمیه 5 درصد ایثارگران هم لازم است بدانید که مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران (همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه) می بایست در نیمه دوم خرداد ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش ، نسبت به ثبت درخواست خود و تکمیل فرم مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

زمان ویرایش اطلاعات سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور 98
داوطلبانی که در ثبت نام کنکور سراسری شرکت نموده اند می بایست از نیمه دوم خرداد ماه (18 لغایت 21 خرداد) به سایت سازمان سنجش مراجعه نموده و کد پیگیری 12 رقمی آن را وارد کنند در غیر این صورت سهمیه اعمال نخواهد شد.

سهیه 5 درصدی ایثارگران به فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد بنابراین 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند.

چگونگی تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری و آزاد 98
همانطور که گفتیم تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور برای خود جانباز، همسر جانباز یا فرزندان جانبازان بستگی به درصد جانبازی داره. اگر درصد جانبازی بالای ۲۵ درصد باشه، سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران در کنکور به همسر و فرزند جانباز تعلق خواهد گرفت، اما اعمال سهمیه ۵ درصد برای جانبازان با جانبازی کمتر از ۲۵ درصد خواهد بود. همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه کمتر از ۶ ماه جبهه سهمیه خاصی در کنکور سراسری ندارن و باید از سهمیه مناطق ۱ یا ۲ یا ۳ استفاده کنن و فقط همسر و فرزندان رزمندگان دارای حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه میتونن از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در کنکور سراسری استفاده کنند.

اطلاع از سهمیه‌ بندی‌ ها یکی از پیش‌ نیازهای موفقیت در انتخاب رشته کنکور ۹۸ می‌ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید