انتخاب رشته دانشگاه آزاد

1398/3/14

1603
0

انتخاب رشته دانشگاه آزاد : با ادغام آزمون ورودی دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد تمامی فرآیند مربوط به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری را به صورت مشترک با داوطلبان تحصیل در سایر دانشگاه ها بایستی طی نمایند.

اما پس از اعلام نتایج اولیه که از طریق سایت سازمان سنجش صورت می‌گیرد داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد بایستی به صورت جداگانه اقدام به انتخاب رشته دانشگاه آزاد نمایند. از این رو پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری مسیر داوطلبان دانشگاه آزاد با سایر داوطلبان جدا می شود.

داوطلبان برای شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد پس از دریافت کارنامه اولیه خود بایستی به سامانه سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه نمایند.

در فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد همچون انتخاب رشته دانشگاه سراسری موارد تاثیر گذاری وجود دارد که داوطلبان برای موفقیت درانتخاب رشته دانشگاه آزاد بایستی بدان توجه نمایند.

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

با وجود اینکه برگزاری آزمون ورودی دانشگاه ها به صورت مشتری برگزار می گردد اما انتخاب رشته دانشگاه آزاد و دانشگاه های دولتی به طور جداگانه می باشد. از این رو انتخاب رشته کنکور ۹۸ برای دانشگاه های دولتی و سایر دانشگاه ها از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org بایستی انجام گیرد.

اما انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت جداگانه و اختصاصی از طریق سامانه سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتیwww.azmoon.org صورت می گیرد.

در این مرحله داوطلبان در صورتی که مجاز به شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شناخته شوند می توانند با دریافت کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه اولیه آن درج شده است با مراجعه به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراحل انتخاب رشته خود را تکمیل نمایند با توجه به این توضیحات اولیه. در این مطلب به بررسی موارد موثر در انتخاب رشته دانشگاه آزاد و فرآیند آن خواهیم پرداخت.

زمان و نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

شروع انتخاب رشته دانشگاه آزاد پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش می باشد. داوطلبان پس از اعلام نتایج اولیه و مشاهده کارنامه اولیه خود در صورت مجاز بودن برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانند با دریافت کد دسترسی انتخاب رشته به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org مراجعه نمایند.

پس از مراجعه به ایت سایت امکان شرکت در انتخاب رشته وجود خواهد داشت.

بر اساس سنوات گذشته می توان زمان شروع انتخاب رشته دانشگاه آزاد را اواسط مرداد ماه تخمین زد. در این بازه زمانی داوطلبان پس از مراجعه به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ابتدا دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد را بایستی دانلود را مطالعه نمایند.

در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد کد رشته های مورد نظر و همچنین شرایط شرکت در انتخاب رشته به طور کامل توضیح داده شده است.

لازم به ذکر است یکی از مراحل شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد خرید کارت اعتباری انتخاب رشته می باشد. خرید این کارت از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد صورت می گیرد.

پس از خرید کارت و دریافت اطلاعات آن داوطلبان با ورود این اطلاعات در بخش تعیین شده می توانند کد رشته های مورد نظر خود را که در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد درج شده است را در بخش های تعیین شده وارد نمایند.

داوطلبان در این مرحله مجاز به انتخاب حداکثر ۱۰۰ رشته محل را خواهند داشت. همچنین در صورتی که داوطلبی در یکی از گروه های شناور زبان و هنر ثبت نام نموده و مجاز به انتخاب رشته باشد می تواند با خرید کارت جداگانه در انتخاب رشته این گروه آزمایشی نیز شرکت نماید.

پس از تکمیل فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد کد پیگیری انتخاب رشته برای داوطلبان صادر می گردد. صدور کد پیگیری بدین معنا می باشد که داوطلب مورد نظر فرایند انتخاب رشته را به درسی طی نموده است.

در بخش قبل بیان کردیم که در رابطه با انتخاب رشته دانشگاه آزاد موارد تاثیر گذاری وجود دارد ، که در ادامه به ارائه توضیحاتی در این رابطه خواهیم پرداخت. به همین جهت در صورتی که به دنبال کسب اطلاعات لازم در رابطه با موارد موثر در انتخاب رشته دانشگاه آزادهستید توصیه می گردد ادامه مطلب را نیز مطالعه نمایید.


اطلاعات‌ موجود در کارنامه اولیه

در کارنامه اولیه داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری اطلاعات موجود می باشد که در فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای داوطلبان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از جمله این اطلاعات می توان به تراز و رتبه داوطلبان می توان اشاره نمود.

داوطلبان متقاضی با توجه به تراز و رتبه کسب نموده مجاز به شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد خواهد بود. در صورتی که داوطلب موردنظر مجاز شناخته شود امکان شرکت در انتخاب رشته را خواهد داشت.

در این کارنامه علاوه بر این اطلاعات ، کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز درج شده است. لازم به یاد آوریست با استفاده از این کد دسترسی امکان شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای داوطلب فراهم می گردد.

موارد دیگر موجود در کارنامه اولیه شامل اطلاعات داوطلب ، درصد دروس و تراز و رتبه داوطلب در زیر گروه های مختلف می باشد. لازم است داوطلبان متناسب با رتبه و تراز کسب نموده در هر کدام از زیر گروه ها نسبت به انتخاب رشته های موجود در زیر گروه ها اقدام نمایند. چرا که احتمال قبولی و پذیرش در رشته هایی که داوطلب رتبه و تراز مناسب در زیر گروه آن را کسب نموده است بالاتر است.

سهمیه های موثر در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز داوطلبان با سهمیه هایی متعددی مواجه خواهند بود. از جمله این سهمیه می‌توان به سهمیه  های ایثارگران و جانبازان ، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه بسیج اشاره نمود.

همانطور که مشاهده می نمایید در انتخاب رشته دانشگاه آزاد سهمیه مناطق وجود ندارد. به همان نسبت نیز بحث بومی گزینی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد وجود نخواهد داشت.

داوطلبان دارای سهمیه جانبازان ، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی بالای ۲۵ درصد و همچنین همسر و فرزندان شهدا و آزادگان سهمیه ایثارگری ۲۵ درصدی می باشند.

این دسته از داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط استفاده از این سهمیه می‌ توانند متناسب با شرایط موجود از سهمیه خود استفاده نمایند.

لازم به ذکر است ایثارگران و جانبازان کمتر از ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنها و همچنین همسر و فرزندان رزمندگانی کمتر از ۶ ماه حضور در جبهه به صورت داوطلبانه را دارند از سهمیه ۵ درصدی می‌توانند استفاده نمایند. در نهایت سهمیه بسیج فعال در رابطه با قبولی و ارتقای تراز داوطلبان می تواند کمک می نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید