انتخاب رشته کنکور سراسری 98

1398/3/14

12167
0

انتخاب رشته کنکور سراسری 98 : کنکور سراسری 98 همچون سالهای گذشته به صورت مشترک برای ورود به دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد برگزار می گردد. اما انتخاب رشته این دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت می باشد. از این رو انتخاب رشته کنکور سراسری 98 به صورت جداگانه با انتخاب رشته دانشگاه آزاد صورت خواهد گرفت.

آن دسته از داوطلبانی که تمایل به شرکت در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 را دارند بایستی به سایت سازمان سنجش به نشانیwww.sanjesh.org مراجعه کنند. همچنین داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد جهت شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز بایستی به سایت www.azmoon.org مراجعه نمایند.

انتخاب رشته کنکور سراسری 98 با انتشار کارنامه اولیه شروع می‌گردد. داوطلبان پس از مشاهده کارنامه اولیه خود و در صورت مجاز بودن می توانند نسبت به انتخاب رشته کنکور سراسری 98 اقدام نمایند.

این انتخاب رشته برای دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پردیس های خودگردان ، دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور صورت می‌گیرد. داوطلبان با توجه به اینکه در کدام یک از این دوره ها مجاز به انتخاب رشته می باشند می‌توانند از طریق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 رشته محل های مورد نظر خود را مشاهده و انتخاب نمایند.

انتخاب رشته کنکور سراسری 98

انتخاب رشته کنکور سراسری 98 پس از اعلام نتایج اولیه این آزمون شروع می‌ شود. در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 مواردی وجود دارد که در موفقیت داوطلبان می توان بسیار موثر باشد.

از جمله این موارد می توان به رتبه کسب نموده در آزمون سراسری ، میزان شناخت داوطلبان با رشته های موجود جهت انتخاب ، اطلاع از وضعیت علمی دانشگاه ها ، آشنایی با تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 ، بحث بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 و موارد دیگر اشاره نمود.

این موارد تنها بخشی از آیتم های تاثیر گذار در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 می باشد که در ادامه به صورت جداگانه به بررسی و ارائه توضیحاتی در رابطه با این موارد موثر در انتخاب رشته آزمون سراسری 98 خواهیم پرداخت. به همین جهت توصیه می گردد داوطلبان عزیز مطالب درج شده در ادامه مقاله را با دقت مطالعه نمایند.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 98

داوطلبان پس از اعلام نتایج اولیه و مشاهده کارنامه خود و با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته می توانند در این مرحله شرکت نمایند.

برای انتخاب رشته کنکور سراسری 98 پس از مشاهده کارنامه اولیه خود با دانلود دفترچه انتخاب رشته نسبت به شرایط و ضوابط انتخاب رشته و همچنین لیست رشته های موجود اطلاع حاصل نمایند.

پس از مشاهده لیست رشته بایستی متناسب با علایق خود ،آینده شغلی رشته ها ، سطح دانشگاه اقدام به اولویت بندی کد رشته های خود نمایند.

پس از این مرحله می توان با ورود به پخش سراسری سایت سازمان سنجش و تکمیل فرم مربوطه با ورود کد رشته‌ های انتخابی فرآیند انتخاب رشته خود را به اتمام رساند.

همانطور که قبلا به ان کردیم در رابطه با انتخاب رشته کنکور سراسری 98 موارد متعددی می تواند تاثیر گذار باشد. در ادامه به ارائه توضیحاتی در رابطه با موارد موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 خواهیم پرداخت.

اطلاعات موجود در کارنامه کنکور سراسری 98


داوطلبان بایستی توجه نمایند که کارنامه کنکور سراسری 98 به صورت مشترک برای دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد صادر می گردد.

در بخش انتهایی کارنامه برای داوطلبانی که تمایل به شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد را دارند کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد درج شده است. داوطلبان با استفاده از این کد امکان انتخاب رشته دانشگاه آزاد را خواهند داشت.

اما بخش مهم کارنامه کنکور سراسری که بسیار تاثیر گذار در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 می باشد بخشی است که در آن رتبه و تراز داوطلبان مشخص شده است.

در قسمت دیگر مشخص شده است که داوطلب در کدام یک از دوره ها مجاز به انتخاب رشته می باشد. در کارنامه کنکور سراسری 98 درصد دروس و اطلاعات اولیه داوطلبان نیز موجود می باشد.

لازم به ذکر است در صورتی که در رابطه با این اطلاعات ابهامی وجود داشته باشد و یا اینکه داوطلب نسبت به نتیجه آزمون اعتراض داشته باشد می توان از طریق سیستم پاسخگویی موجود در صفحه اصلی سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام نماید.

سهمیه ها و تاثیر آن در انتخاب رشته کنکور سراسری 98

داوطلبانی که در کنکور سراسری 98 شرکت نموده اند با سهمیه متعددی روبه‌رو می‌ شوند. از جمله این سهمیه‌ها می‌توان به سهمیه مناطق ، سهمیه رزمندگان ، جانبازان و ایثارگران ، سهمیه خانواده شهدا و دیگر موارد اشاره نمود.

برای استفاده از هر کدام از این سهمیه ها و دیگر سهمیه ها شرایط و ضوابط از قبل تعیین شده ای وجود دارد که در صورت دارا بودن شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام امکان استفاده از این سهمیه ها برای داوطلبان وجود دارد.

در سهمیه مناطق داوطلبان به مناطق سه گانه تقسیم بندی می شوند. در کارنامه نیز رتبه در سهمیه و رتبه بدون اعمال سهمیه مناطق در نظر گرفته شده است.

احتمال پذیرش داوطلبانی که رشته های خود را متناسب با منطقه خود انتخاب نمودن بالاتر می باشد. به همین جهت در انتخاب رشته خود به بحث سهمیه مناطق توجه نمایید.

سهمیه های دیگری نیز وجود داشت از مهم‌ ترین آن‌ها می‌ توان به سهمیه ایثارگران ، جانبازان و خانواده محترم شهدا اشاره نمود. در شرایط ثبت نام کنکور سراسری 98 توضیحات لازم در زمینه نحوه استفاده از این سهمیه ها داده شده است.

داوطلبان در صورتی که شرایط استفاده از این سهمیه را دارند بایستی اطلاعات مورد نیاز را در این رابطه هنگام ثبت نام کنکور سراسری در بخش های تعیین شده وارد نمایند.

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 98

برخی رشته ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 به صورت بومی گزینی اقدام به پذیرش دانشجو دارد. در دفترچه کنکور سراسری 98 در رابطه با این رشته های ذکر شده است که تنها پذیرش دانشجو از میان داوطلبان بومی صورت می‌گیرد. در ادامه دفترچه نیز توضیحاتی در رابطه با مناطقی که شامل این پذیرش می باشد ارائه شده است.

به همین جهت داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط انتخاب این رشته ها بایستی توضیحات موجود در بخش های تعیین شده را با دقت مطالعه کنند.

از رشته هایی که به صورت بومی گزینی معمولا اقدام به پذیرش دانشجو دارد می توان به رشته های دوره کاردانی وزارت بهداشت اشاره نمود. برای انتخاب این رشته‌ ها برخی شرایط دیگر نیز ذکر شده است که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 بطور کامل توضیحات لازم ارائه شده است.

توضیحات پایانی در رابطه با انتخاب رشته کنکور سراسری 98


با توجه به اهمیت بسیار بالا انتخاب رشته کنکور سراسری 98 توصیه می گردد داوطلبان در فرایند انتخاب رشته خود از افراد مجرب در این رابطه مشاوره گیرند. چرا که این مرحله از حساس ترین مراحل در فرایند کنکور سراسری به حساب می‌ آید.

از این رو داوطلبان نبایستی هیچ اشتباهی را در این مرحله کنند. در رابطه با انتخاب رشته محل ها نیز توصیه می گردد داوطلبان اطلاعات لازم در رابطه با رشته ها ، آینده شغلی آنها و همچنین محل های دانشگاهی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید