افزایش ظرفیت رشته علوم پزشکی نباید طوری باشد که هرکسی میخواهد وارد شود.

1400/3/13

114
0

 علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور  با اشاره به  رشته‌های علوم پزشکی، بیان کردکه در سال 83، تعداد 37 درصد متقاضیان کنکور سراسری داوطلب رشته تجربی بوده اند. اما هم اکنون 63 درصد متقاضیان کنکور سراسری، داوطلب رشته تجربی می باشند.

 ادامه داد: در ایران، 11 پزشک به ازای هر 10 هزار نفر هست اما بسیاری از کشورها، این عدد بین 30 تا 50 پزشکمی باشد. به عنوان مثال این عدد به ازای 10 هزار نفر در سوریه 13 پزشک، در فلسطین 17 پزشک، در ترکیه 18 پزشک، در آذربایجان 33 پزشک، در قزاقستان 40 پزشک، در گرجستان 60 پزشک و در کوبا 81 پزشک می باشد.

کمبود ظرفیت در رشته پزشکی می باشد.

امرایی با ذکر اینکه کمبود ظرفیت در رشته پزشکی موجب شده است.که 640 هزار داوطلب رشته تجربی پشت سد کنکور هست، گفت: اگر حرف از مافیای کنکور وجود دارد؛ این مافیا در اینجا در بحث انحصارطلبی در پزشکان ریشه کرده اند.

در سال 67 تعداد 27 دانشکده پزشکی و 82 هزار تخت بیمارستانی داشتیم که در سال 90، تعداد 50 دانشکده پزشکی و 130 هزار تخت بیمارستانی داشتیم و با اینکه زیرساخت‌ها و تعداد اعضای هیأت علمی افزایش یافته ، سال 67 تعداد 4600 پذیرش رشته پزشکی بوده و سال 90 هم این عدد 4600 می باشد؛ یعنی با این همه پیشرفت، هیچ تغییری در پذیرش رشته پزشکی نداریم.

* تصور اشتباه مردم درباره تعداد پزشکان در ایران

عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور با بیان اینکه مجموع پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و ایران در سال 65 تا 67، عدد 1500 بوده که در حال حاضر این عدد 700 شده یعنی نصف شده است.

جالب اینجا می باشد که تصور مردم و مسؤولان در حال حاضر این است که ما پزشک زیاد داریم یعنی اگر الان از مردم سؤال کنید پاسخ می دهند که الان تعدادی از پزشکان ما، شغلشان را تغییر داده اند  و حتی خبری را چند وقت پیش دیدم که می‌گفتند پزشکی راننده تاکسی شده است و کار برای پزشکان نیست.

* امکان تعارض منافع/ مافیای انحصارطلب در پزشک


  وی گفت:به نظرم مهمترین عامل کمبود پزشک، مافیای انحصارطلب در پزشکان می باشد و نباید وزرا و مدیرانی که پزشک هستند برای حوزه سلامت تصمیم بگیرند. چراکه امکان تعارض منافع وجود دارد؛ کسانی می‌توانند در حوزه سلامت به نفع مردم تصمیم‌گیری کنند که سابقه و تخصص در حوزه مدیریت داشته باشند. 

وی با بیان اینکه علت خستگی کادر درمان در مواجهه شیوع ویروس کرونا، شیفت‌های طولانی مدت است که نشان‌ می دهد پزشک کم است ایشان افزود: در حال حاضر مردم و مسؤولان باید بدانند بر خلاف تصوری که بوده است، با کمبود شدید پزشک مواجهیم و هرچه سریع‌تر رفع انحصار در این زمینه باید صورت گیرد. 

* نباید درِ دانشگاه‌های پزشکی را باز کنیم که هر کسی که صلاحیت ندارد وارد شود

وی اظهار کرد: افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی باید به نحوی باشد که سلامت مردم به خطر نیفتد یعنی نباید درِ دانشگاه‌های پزشکی را باز کنیم که هر کسی که می‌خواهد بتواند وارد شود.

 ایشون تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت کم می باشد و اگر شاهد افزایش ظرفیت باشیم، شاهد کم شدن داوطلبان کنکور می‌شویم و میل رفتن به رشته‌های علوم پزشکی  قطعا کمتر خواهد شد چون رفع انحصار می‌شود و در این حالت دانش‌آموز با دید بازتر می‌تواند به آینده شغلی خود فکر کند. 

امرایی در این خصوص درخواست کرد که مجلس شورای اسلامی اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع ورود کنند.

منبع:فارس

دیدگاهتان را بنویسید