آیا مشمولان نظام وظیفه میتوانند در کنکور شرکت کنند ؟

1399/11/20

16
0

ثبت‌نام در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ از ۱۲ بهمن‌ماه آغاز شده و تا روز ۲۰ بهمن‌ماه ادامه دارد. متقاضیان این آزمون که مشمول نظام‌وظیفه می‌شوند می‌پرسند که چگونه می‌توانند در آزمون سراسری شرکت کنند.

بر اساس اعلام رسمی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، متقاضیان مرد در زمان پذیرش در دانشگاه (قبول قطعی و ثبت‌نام) در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ باید یکی از شرایط داشتن کارت پایان خدمت هوشمند، داشتن کارت معافیت دائم هوشمند، مشمولان دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت )پزشکی، کفالت( در مدت اعتبار آن داشته باشند.

در صورت قبولی این افراد باید مجوز لازم جهت ثبت‌نام در دانشگاه را از معاونت وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه اخذ کنند.

مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در آن، معافیت تحصیلی برای آنان صادر نمی‌شود و دانشگاه‌ها مجاز به ثبت‌نام از آن‌ها نیستند.

دانشجویان اخراجی دانشگاه‌ها تا پایان خدمت دوره ضرورت یا دریافت معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نیستند (به‌جز افرادی که قبل از ورود به سن مشمولیت اخراج شده‌اند).

معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک‌بار صادر می‌شود. بنابراین فارغ‌التحصیلان هر مقطع مجاز به تحصیل مجدد در همان مقطع نیستند. ضمناً تأکید می‌شود فارغ‌التحصیلان مشمول مقطع کاردانی مجاز به شروع به تحصیل در مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته نیستند.

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی مشمول، مجاز به شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی نیستند.

ترخیص سربازان حین خدمت صرفاً برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر مجاز است و ترخیص آنان برای تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نیست.

دانشجویان مقاطع کارشناسی و بالاتر پیوسته که با دریافت مدرک مقطع پایین‌تر از ادامه تحصیل انصراف می‌دهند یا اخراج می‌شوند، تا پایان خدمت دوره ضرورت یا دریافت معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نیستند. مگر اینکه با رعایت تبصره ۱ ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی معافیت تحصیلی مشروط، سقف مجاز سنوات تحصیلی اولیه آن‌ها به پایان نرسیده باشد.

کارکنان وظیفه (سربازان حین خدمت) مجاز به تحصیل هم‌زمان با انجام خدمت نیستند. این افراد در صورت قبولی در دانشگاه و داشتن شرایط ادامه تحصیل، از خدمت ترخیص خواهند شد.

همه پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ ملزم هستند برای دریافت مجوز ثبت‌نام در دانشگاه، از طریق دفاتر پلیس+ ۱۰ شهرستان محل قبولی دانشگاه، نسبت به اخذ معافیت تحصیلی اقدام کنند. در غیر این صورت از ادامه تحصیل آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.

سنوات مجاز تحصیل برای مشمولان در مقاطع کاردانی ۲,۵ سال، کارشناسی پیوسته ۵ سال، کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال و دکترای پیوسته ۸ سال است.

دیدگاهتان را بنویسید