چند اقدام مهمی که باید قبل از کنکور انجام شود

1400/4/2

168

ک کارشناس روانشناسی تربیتی گفت: دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری باید در نظر داشته باشند که عملکرد دوازده ساله آن‌ها در این آزمون سنجیده خواهدشد. از این رو باید تمام تلاش خود را به کار ببندند تا بتوانند از این موقعیت سر بلند بیرون بیایند.کمتر از ده روز تا شروع ماراتن آموزشی کشور باقی مانده . از این رو داوطلبان کنکور حساس‌ترین و مهمترین روز‌های موثر را پشت سر می‌گذارند. در مدت باقی مانده انجام برنامه ریزی صحیح کمک موثری را در جهت موفقیت این عزیزان دارد
از این رو عملکرد آنان می‌تواند برخی نتایج را به نفع یا ضرر آن‌ها تغییر بدهد، با توجه به وجود چنین حساسیت‌های نیاز است تا داوطلبان ما آگاهانه قدم بردارند.

در این رابطه کریم عباسی کارشناس روانشناسی در گفت‌وگو با معینی با توجه به استفاده بهینه از روز‌های پیش رو بیان کرد: دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری باید در نظر بگیرند که خوب یا بد عملکرد دوازده ساله آن‌ها در این آزمون سنجیده خواهد شد. ازین رو باید تمام تلاش خود را به کار ببندند تا بتوانند از این موقعیت موفق بیرون بیایند
مرور کارآمد:
عباسی بیان کرد: در این روز‌ها آنچه اهمیت دارد مساله مرور می باشد، آن هم مرور کارآمد. دانش آموزان باید دقت کنند که به سراغ خواندن مطالب جدید و یادگیری آن‌ها نباشند بلکه تلاش کنند مطالب قبلی را که در ذهن دارند با مرور کارآمد تثبیت کنند.

وی در مورد مرور کارآمد گفت: مروری کارآمد می باشد که موجب شود هر زمان که دانش آموز به بررسی مطالب قبلی می‌پردازد نکته جدید از آن کشف کند و متوجه مساله‌ای شود که تا پیش ازاین به آن دقت نکرده بود است. در این باب باید تخصصی مرور شود، یعنی اینکه مثلا دانش آموز ابتدا زیست دهم سپس یازدهم و در نهایت زیست دوازدهم را مرور کند، مطالبی از هر یک ازین کتاب‌ها که ممکن است نقطعه ضعف شما باشد با مرو نکات و تست می‌تواند به نقطه قوت شما تبدیل بشود.
وی در مورد مزیت مرور کارآمد بیان کرد: مرور کارآمد موجب کاهش تردید در پاسخگویی به سوالات می‌شود. دانش آموزانی که دائما مطالب را مرور می‌کند هنگام پاسخگویی و مواجه با تست گزینه‌های مشابه آن‌ها را دچار تردید نمی‌کند و با اعتماد به نفس جواب می دهد.
عباسی تاکید داشت: دانش آموزان داوطلب کنکور سراسری درهنگام مرور نکات علمی و یادداشت‌های خود را در اولویت قرار دهید چرا که دانش آموزان گا‌ها در خلاصه و یادداشت نکات مهم اهم نکات آن قسمت را به صورت خلاصه و زبان خود می‌نویسد و این موضوع سبب می‌شود در امر مرور صرفه جویی شود.
خود را جای طراح سوال بگذارید.
این کارشناس روانشناسی تربیتی بیان کرد:در روز‌های باقی مانده می‌توان هر روز به مرور یک درس تخصصی در طی سه سال گذشته پرداخت. در طی مرور به شکلی خلاقانه خود را جای طراح آزمون قرار بدهید و با خودتان بگوید که اگر جای او بودید به چه شکل سوال طرح می‌کردید. خودتان سازنده و خالق تست باشید. طراحی سوال شما را به تمامی زوایای متن و کتاب مسلط می‌کند.

با تمرکز پیش بروید

وی گفت: آنچه مهم است تمرکز دانش آموزان برای مطالعه و مرور می باشد. وجود دارند دانش آموزانی که زمان زیادی را صرف مطالعه می‌کنند، اما به دلیل عدم تمرکز نمی‌توانند نتیجه لازم را اتخاذ کنند. در این مورد لازم است دانش آموزان برای خود جدولی تهیه کنند و مواردی که موجب عدم تمرکز آنان می‌شود را از بیشترین تا کمترین میزان در آن یادداشت نمایند، پس از آن با بررسی هر یک از موارد راهکار‌های خود را برای از میان بردن هر یک بکار بگیرند.

عباسی گفت: برای این کار موارد فوتی و و فوری که مانع تمرکز آنان شده را مد نظر قرار دهند. ازین رو در مرحله اول باید ببینند عامل برهم زننده تمرکز خود را چگونه می‌توانند مدیریت کنند و راهکار پیشنهادی خود را برای کاهش این معضل استفاده کنند و در نهایت اگر توفیق نیافتند به کمک مشاورین و متخصصین این حوزه مشکلات خود را حل نمایند.

تغذیه و استراحت کافی

عباسی با بیان این نکته که تعدادی از داوطلبان در روز‌های پایانی حجم زیادی از انرژی خود را مصروف خواندن می‌کنند گفت: بین خواندن و استراحت کردن باید تناسب برقرار کنید اگر قرار باشد در روز‌های پایانی دانش آموزان، خود را خسته کنند انرژی لازم را برای روز کنکور نخواهند داشت. از این رو خواب کافی ۶ تا ۷ ساعت در روز به آن‌ها توصیه می‌شود.

وی اشاره کرد: از طرفی آنچه بسیار اهمیت دارد تغذیه داوطلبان در این روز‌ها می باشدکه گا‌ها مشاهده شده که بسیاری از دانش آموزان به جهت فشار روانی که بر خود وارد می‌دارند، کم اشتها می‌شوند که خود این موضوع اثرات سوء جسمانی و روانی در موفقیت آن‌ها خواهد داشت لذا گنجاندن همه گروه‌های مواد غذایی و استفاده از همه ویتامین ها واملاح معدنی لازم و ضروری می باشد.

توکل کنید

این کارشناس روانشناسی تربیتی در پایان با آرزوی موفقیت برای تمامی داوطلبان کنکور سراسری بیان کرد: بر خدا توکل کنید. هر آنچه خدا بخواهد و مشیت او باشد اتفاق می‌افتد. با خود نجوا کنید و خود را به او و خواست و اراده اش بسپارید و بخواهید که آرامش افزون به شما اعطا شود، از حکمت و مشیت الهی غافل نشوید.
 

ads

دیدگاهتان را بنویسید